Denemarken: veel meer dan hygge

Hygge maakt Denemarken mijn grote inspiratiebron. Maar hygge is niet de enige reden waarom ik er zo graag naar toe ga en hygge is ook niet het enige waar ideetjes voor nieuwe illustratie vandaan komen. Want Denemarken heeft zoveel moois!

Al jaren gaan manlief en ik naar Denemarken op vakantie. We wilden in 2016 eigenlijk graag naar Zweden, maar vonden dat voor een week wat te ver. Dus probeerden we Denemarken. We vonden een huisje in de duinen op Jutland, op loopafstand van de zee. We hadden die week prachtig weer en sindsdien ben ik, en dat durf ik best te zeggen, verslaafd. Verslaafd aan de rust en de ruimte, aan het strand en de zee, aan dille chips en aan zwarte Riberhus kaas.

Bloemetjes tegen een blauwe lucht en de trap in een vuurtoren

Vaak hoor je dat ‘Denemarken toch gewoon heel erg op Nederland lijkt’, dus waarom zou je? Ja, het land is bij vlagen net zo plat als ons kikkerlandje en ongeveer net zo groot. Maar waar we hier de ruimte met ruim 18 miljoen mensen moeten delen, zijn dat er in Denemarken nog geen 6 miljoen. En dat merk je al als je bij Flensburg de Duits-Deense grens passeert; het landschap glooiend, weinig bebouwing en de snelwegen, vergeleken met hier, praktisch leeg.

Strand en zee
Waar ik het meest naar uitkijk als we weer gaan, is het strand en de zee. De Deense kust is lang, dus de kans is groot dat je een stukje voor jezelf hebt. Hier heb je alle ruimte om te struinen, zandkastelen te bouwen, krabbetjes, barnsteen en schelpen te zoeken.

Zeker aan de kust waren scheepvaart en visserij belangrijke aspecten van het dagelijks leven en veel herinnert nog aan die tijd. Er zijn veel kleine musea over de lokale scheepvaart, aquaria met vissen uit de Noordzee en winkeltjes met barnsteen, schelpen en andere zee gerelateerde snuisteren. Ook staat er een aantal vuurtorens om te beklimmen, als je durft.

Deense duinen en kasteel Egeskov

Stokrozen en geschiedenis
Deense steden en dorpen zijn ook al zo leuk, met hobbelige straatjes, gekleurde huisjes en winkeltjes met leuke uithangborden. Met kanten gordijnen en als geluk hebt een kat voor het raam. Odense vind ik een hele fijne stad. Het is de plaats waar in 1805 Hans Christian Andersen werd geboren, schrijver van sprookjes als De kleine zeemeermin en De prinses op de erwt. In Odense zijn er bronzen beelden van zijn karakters en er is het prachtige H.C. Andersen Hus waar de sprookjes tot leven komen. Verspreid over het land liggen ook een paar echte sprookjeskastelen, die het bezoeken waard zijn.

Wat ik nog meer fijn vind aan het land is dat het nog zo doordrenkt is met geschiedenis. Er is veel dat doet denken aan de vikingen, zoals musea (Jelling) en nagebouwde dorpen (Ribe en Bork). Verspreid over het landschap vind je grafheuvels, runenstenen en verwijzingen naar goden als Odin, Thor en Freya. In mijn illustraties komt dit stukje folklore en mythologie weer niet echt aan bod, je moet toch werk en privé een beetje gescheiden houden ;).

Stokroze tegen een gele muur een huisje in het stadje Aalborg

Aan het eind van deze maand gaan we voor het eerst naar het Deense waddeneiland Rømø. Ik ben heel benieuwd naar wat we daar allemaal gaan ontdekken en welke nieuwe illustratie daar zullen ontstaan. Wordt vervolgd!

Terug naar blog